Pojem filament v oblasti 3D tisku znamená materiál (náplň) ze které se tiskne. Jde o plastovou 1,75 mm širokou tiskovou strunu. Plastů je ovšem více typů, mají různé vlastnosti a pro 3D tisk je toto zcela zásadní. 


PLA 
- je nejběžnější a nejjednodušší materiál pro 3D tisk. Vyrábí se z kukuřičného škrobu, téměř se nekroutí a tak je možné tisknout i bez vyhřívané podložky. Bohužel je tento materiál teplotně odolný pouze do 60°C, proto není vhodný pro venkovní nebo náročnější využití. (Nastavení tisku: 205°C hotend, 60°C podložka).

PETG 
- velmi užívaný, univerzální, teplotně i mechanicky odolný materiál vyráběnýho z velmi podobného materiálu jako jsou známé PET flašky. Tisk s PETG je snadný, oproti PLA má ale lepší mechanické vlastnosti.Materiál je velmi houževantý a pevný. (Nastavení tisku: 235°C hotend, 70°C podložka).

ABS 
- velmi pevný, všestranný a teplotně velmi odolný materiál. ABS je možné rozpustit v acetonu, je tak jednodušší spojit výtisky k sobě nebo vyhladit vrstvy tisku a mít tak dokonale hladký povrch. Při tisku trošku zapáchá a rozhodně není dobrý pro tisk větších předmětů. ABS se při tisku kroutí, má tedy tendenci se odlepovat od podložky. (Nastavení tisku: 240°C hotend, 100°C podložka).

Nylon 

Carbon 


Filamenty se vyrábí běžně v přesnosti 0,05mm. Existují ovšem také filamenty i s přesností na 0,02mm. se kterými jsou výtisky kvalitnější (např. Prusament nebo Creality HP).

Rychlé info
Filament Gembird PLA bíláFilament Gembird PLA bílá

Filament Gembird PLA bílá

Skladem 2-3 ks
449 Kč
✔️ Jednoduché nastavení pro tisk ✔️ Malé smršťování při chladnutí, není nutné mít vyhřívanou podložku nebo uzavřenou tiskárnu. ✔️ Dobrá…